Szanowni Państwo,

W dniach 31.03.2023 r. (piątek) oraz w  03.04.2023 r. (poniedziałek) nasza placówka COMS Warszawa nie przyjmuje pacjentów.

Zapraszamy od wtorku 04.04.2023 r.

Zespół COMS

W dniach 15-17 grudnia 2022 roku, w Łodzi, odbył się III Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Mięśni Ścięgien i Więzadeł - STAY IN THE GAME - praktyczne zastosowania medycyny w sporcie.
Wzięło w nim udział ok. 400 uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać ponad 100 prelekcji,  nie tylko na temat zagadnień będących w bezpośrednim zainteresowaniu P.T. Członków PTMŚiW, któremu prezesuje współpracujący z COMS - dr Marek Krochmalski, ale także dotyczących żywienia i suplementacji, dopingu farmakologicznego, monitorowania wysiłku fizycznego, psychologii, psychiatrii czy pandemii COVID-19. Wszystko oczywiście w powiązaniu ze sportem. Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej (Opiekuna Medycznego Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej i Paraolimpijskiej), który był współorganizatorem kongresu.

Na grupowym zdjęciu - stoją od lewej: dr Marek Krochmalski, dr Aleksandra Piechuta, fizjoterapeuta Piotr Maliszewski, dr hab. n. med. Hubert Krysztofiak, dr n. farm. Andrzej Pokrywka, dr n. med. Jarosław Krzywański i dr n. med. Monika Skrzypiec-Spring. W tym gronie zabrakło dr n. med. Anny Pacholec (specjalisty medycyny sportowej i rehabilitacji medycznej, posiadającej certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego), która była lekarzem polskiej reprezentacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Dr Anna Pacholec, wspólnie z dr. Markiem Krochmalskim, podczas Kongresu poprowadzili warsztaty ultrasonograficzne dla lekarzy i fizjoterapeutów.

 

Miło nam poinformować, że w październiku 2022 roku zostały opublikowano dwa artykuły naukowe, w których podsumowano projekt dot. szczepień sportowców przeciwko COVID-19, realizowany w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Warszawskiej.

Pomimo w większości łagodnego przebiegu COVID-19 mamy do czynienie z niespotykanym wcześniej zjawiskiem w postaci utraty znacznej liczby dni treningowych. Przeprowadzone porównanie pomiędzy innymi zakażeniami dróg oddechowych a zakażeniem SARS-CoV-2 wskazuję, że w przebiegu COVID-19 sportowcy tracą znacznie więcej dni treningowych (średnio 8) pomimo tego, że w układzie sercowo-czynionym i oddechowym nie znajdujemy patologii. Oceniono i porównano również utratę dni treningowych z powodu szczepienia przeciwko COVID-19, która wyniosła średnio 2 dni. Wnioski z tej pracy zdecydowanie pokazują wysoki „koszt sportowy” przechorowania COVID-19 i niski szczepienia (więcej w Journal of Science and Medicine in Sport).

Wyniki badań wskazują, że na postawy sportowców wobec szczepień przeciwko COVID-19 duży wpływ ma środowisko, w którym żyją – zwłaszcza trenerzy i rodzina. Istotne jest więc budowanie świadomości na temat profilaktyki zdrowotnej, której szczepienia są kluczowym elementem, nie tylko wśród sportowców, ale także w całym społeczeństwie (więcej w Vaccines).

Z przykrością i smutkiem informujemy o śmierci naszego wieloletniego pracownika - doktora Lesława Musura.

Doktor Lesław Musur jako specjalista medycyny sportowej i chorób wewnętrznych przez wiele lat sprawował opiekę medyczną nad polskimi sportowcami. W różnych okresach życia pracował z kadrą narodową narciarzy, zapaśników, judoków, kolarzy, żeglarzy, pływaków i sportowców niepełnosprawnych.

Odszedł Wielki i Skromny Człowiek. Nasz wielki przyjaciel, pełen uśmiechu, humoru i przyjaźni dla ludzi. Wybitny specjalista w swojej dziedzinie, kierownik Działu Diagnostyczno-Badawczego w Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej w Warszawie, którego działalność wywarła znaczący wpływ na rozwój medycyny sportowej w Polsce. Od 2007 roku dr Lesław Musur był honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

Rodzinie Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia z powodu nieodżałowanej straty składają: Dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej - Hubert Krysztofiak oraz koleżanki i koledzy z Zespołu COMS.


W dniach 15-17 września 2022 r., w Szczecinie, odbył się XXXIV Międzynarodowy Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej OD ZDROWIA DO WYCZYNU.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej objął patronatem kampanię ,,Gotowi na sezon”. Jej celem jest zachęcenie Polaków do zaszczepienia się przeciwko grypie w nadchodzącym sezonie 2022/2023. Wirus grypy nieustannie mutuje, dlatego tak ważne są co sezonowe szczepienia Jako placówka medyczna stale wspieramy inicjatywy mające za zadanie zwiększyć świadomość konieczności profilaktyki chorób.

Kampania ta jest nam szczególnie bliska, ponieważ kampanię koordynuje dr Jarosław Krzywański, nasz specjalista oraz wieloletni członek Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

 

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

Pomóż przy promocji konkursu „Gotowi Na Sezon”:

 • Zrób zdjęcie, jak przygotowujesz się na sezon grypy, np. po zaszczepieniu, w trakcie treningu itp.
 • Wrzuć materiał na swój profil w social mediach,
 • Wykorzystaj przy tym jedną z naszych naklejek. Wyszukać je możesz na Instagramie pod hasłem: @Gotowinasezon
 • Oznacz nas hasztagiem #GOTOWINASEZON.

Masz pytania?

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.opzg.pl

Szanowni Państwo,

Nasza placówka COMS Warszawa realizuje  bezpłatny program badań profilaktycznych 40 PLUS.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy
 • ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
 • kreatynina
 • badanie ogólne moczu
 • kwas moczowy
 • krew utajona w kale

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn:

 • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
 • stężenie glukozy
 • ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
 • kreatynina
 • badanie ogólne moczu
 • kwas moczowy
 • krew utajona w kale
 • PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:

 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
 • ocena miarowości rytmu serca

Więcej o programie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

W czerwcu br. Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej organizuje kursy specjalizacyjne: Kardiologia sportowa, Doping w sporcie i Wybrane elementy medycyny morskiej. Kursy są przeznaczone dla lekarzy specjalizujących się według modułowych programów specjalizacji w zakresie medycyny sportowej. 

Od 28 marca 2022 roku Ministerstwo Zdrowia znosi obowiązek zasłaniania twarzy z wyłączeniem wizyt w podmiotach leczniczych.

W przychodniach Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej nadal nosimy maseczki. 

W kwietniu 2022 roku odbędzie się ogólnopolski bieg charytatywny „Biegam z czystą przyjemnością”. To już druga edycja imprezy organizowanej przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA), która ma na celu zarówno edukację na temat szkodliwości stosowania dopingu, jak i zbiórkę charytatywną. W pierwszej edycji organizatorzy wsparli rehabilitację siedmiorga młodych sportowców po kontuzji, w tym roku postawili na walkę z depresją wśród sportowców.